پاسخ به یک پرسش- معرفی کتاب های نجوم برای کودکان و نوجوانان

چهارشنبه 21 تیر 1391 08:57 بعد از ظهرنویسنده : فرهاد

 
چندی پیش دوستی درخواست معرفی کتاب های نجوم مناسب سن کودکان داده بود.که متاسفانه به دلیل مشکلاتی تا امروز فرصت پاسخ به این درخواست نبود.

از اونجایی که علم نجوم یکی از علوم مورد توجه و البته مورد علاقه بچه هاست-دلیلش هم اینه که از اولین گام های علاقه مندی به نجوم، دقت کردن به آسمان شب و مشاهده ی زیبایی های اونه – در کشور ما باید به این مساله و مسایلی از این دست توجه زیادی بشه که البته تا حدودی به این مساله توجه شده ولی اصلا کافی نیست(همه کتاب های موجود مثل هم اند!)،چون توجه به اینگونه مسایل و  برنامه ریزی برای اون  و سرمایه گذاری در این زمینه میتونه در آینده ی کشور بسیار موثر باشه.

از جمله کتاب های خوب در این زمینه میشه به:

- مجموعه کتاب های "آشنایی با نجوم" که یک مجموعه 8 جلدیه و "آشنایی با ستارگان و سیارات " از انتشارات دلهام

-کتاب های "کیهان"،"منظومه شمسی"،"ستارگان"،"اکتشاف های فضایی"، از انتشارات فاطمی

- دایره المعارف های علوم از انتشارات پیام آزادی

- مجموعه کتاب های "راز های آسمان" (خورشید و ماه ، دنباله دار ها و شهاب ها،ستاره ها،سیارات) از انتشارات قدیانی  

-کتاب های : "فضا را کشف کنیم"،"دانشنامه کوچک زمین و فضا" برای بچه های دبستان و کتاب "دانش پایه:شناخت مبانی نجوم(1) و (2)" برای بچه های دوره راهنمایی از انتشارات مدرسه

-کتاب "فضا-آشنایی با شگفتی های فضای بی کران" از انتشارات فرجام

اشاره کرد.

البته پیشنهاد بنده اینه که اگر فرزند علاقه مند به نجوم دارید و در شهری زندگی می کنید که انجمن ها و آکادمی های نجومی خوبی داره، با ثبت نام بچه ها در این آکادمی ها ،اون ها رو در فضایی قرار میدین که اینگونه فعالیت ها درش زیاد انجام میشه و این کمک میکنه که بچه ها این  علمو جدی تر پیگیری کنند و علاقه شون بییشتر بشه.ضمن اینکه بچه ها در این انجمن ها در این زمینه بهتر راهنمایی میشن.


آخرین ویرایش: دوشنبه 20 شهریور 1391 12:44 قبل از ظهر

 

آنچه گذشت...

سه شنبه 20 تیر 1391 07:45 بعد از ظهرنویسنده : فرهاد

 

فیزیک ذرات تاریخچه نسبتا طولانی و پر فراز و نشیبی دارد. اولین مقاله ، ترجمه ای است از مقاله مختصرAFP  در مورد مهم ترین وقایع تاریخچه فیزیک ذرات و سیر زمانی آن:

قرن 5 پیش از میلاد:دموکریت فیلسوف یونانی اظهار داشت که عالم از فضای خالی و ذراتی غیر قابل مشاهده و غیر قابل تقسیمی بنام اتم تشکیل شده است.

1802:جان دالتون،فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی،پایه های نظریه جدید عناصر و اتم ها را بنا نهاد.

1897: الکترون توسط جوزف تامسون بریتانیایی کشف شد.او بعدها مدل کیک کشمشی (Plum Pudding) را برای اتم پیشنهاد کرد.او بیان کرد که اتم فضای کروی شکلی با اندکی بار مثبت به همراه الکترون های کشمش مانندی با بار منفی ، در درون خود است.

1919-1899:ارنست رادر فورد،فیزیکدان نیوزلندی،نوکلئون های اتمی (ذرات سازنده ی هسته اتم) را آشکار کرد؛پروتون و ذرات آلفا و بتا

دهه 1920:پیشرفت هایی در نظریه کوانتومی؛درباره رفتار ماده در سطح اتمی

1932:نوترون، شبیه پروتون ، اما بدون بار الکتریکی ، توسط جیمز چادویک بریتانیایی کشف شد.اولین پاد ذره،پوزیترون-ذره ی عکس(آینه ای) الکترون-توسط کارل اندرسون آمریکایی کشف شد.

1934:انریکو فرمی ایتالیایی از وجود ذره ای بنام نوترینو (در ایتالیایی: واحد خنثی کوچک) خبر داد.ذره ای بدون بار و هم ارز الکترون.این نظریه در سال 1959 تایید شد.

دهه 1950: اخراع شتاب دهنده ذرات باعث برداشتن گامی بلند در اکتشافات ذرات زیر اتمی شد.

1964:

- پیتر هیگز، فیزیکدان بریتانیایی ، وجود ذره ای را فرض کرد -بعدا با نام بوزون هیگز شناخته شد- که جرم را برای ذرات بدون جرم تامین می کند.

- ماری(مورای) گل- مانMurray Gell-Mann)  ( و جورج زویگ (George Zweig)   از آمریکا ، پیشنهاد می کنند که پروتون ها و نوترون ها از کوارک ها تشکیل شده اند.

- گسترش "مدل استاندارد" ؛ نظریه ای که بیان می کند هر چیزی در عالم ، شامل 12 بخش ساختاری که به دو دسته ی لپتون ها و کوارک ها  تقسیم میشوند ، است و این ها توسط 4 نیروی بنیادی کنترل و سازماندهی می شوند.

2000-1977: سیل اکتشافاتی که نظریه " مدل استاندارد" را تایید می کرد.از جمله وجود کوار ک های "بالا" و "پایین"، لپتون تائو،گلوآن ،نوترینوی تائو و بوزون هایW  و Z که به انتقال "نیروی ضعیف"(یکی از 4 نیروی بنیادی ) کمک می کنند.

2008:سازمان تحقیقات هسته ای اروپا(CERN)  ، شتاب دهنده بزرگ ذرات (LHC) ، بزرگترین آزمایشگاه فیزیک ذرات در جهان را، به کار انداخت.

4 جولای 2012 :CERN  اعلام کرد ذره ی جدیدی را کشف کرده که با ذره هیگز تطابق دارد.

 

مقاله از AFP

ترجمه از انجمن علمی نجوم و فیزیک

..............

اما اینکه نوترینو،بوزون،لپتون،کوارک و... چه هستند و چه اهمیتی دارند،در مقاله های بعدی بررسی خواهند شد.
آخرین ویرایش: سه شنبه 20 تیر 1391 07:52 بعد از ظهر

 

بالاخره خودشه یا نه؟

جمعه 16 تیر 1391 12:03 بعد از ظهرنویسنده : فرهاد

 

روز 4جولای (14 تیر)  امسال روز مهمی برای فیزیک بود.در این روز CERN  اعلام کرد که ذره ی جدیدی را کشف کرده که به احتمال زیاد همان ذره خدا(ذره هیگز)است.این یعنی اینکه تلاش های چندین ساله چند صد دانشمند فیزیک و همچنین پروژه های چند میلیارد یورویی تقریبا به نتیجه رسیده است واین را ثابت میکند که این تلاش ها بیهوده و بیراهه نبوده است.

البته این اکتشاف پیام دیگری هم دارد و آن اینکه فصل جدیدی از فیزیک هسته ای و فیزیک ذرات گشوده شده که گام اول از یک مسیر طولانی را میتوان این اکتشاف دانست.

البته هنوز هم باید آزمایشات فراوانی صورت گیرد تا وجود این ذره بر اساس شواهد تجربی تایید گردد.به هر حال چشم امید فیزیک نوین به CERN دوخته شده است و احتمالا راهی که بشر در آینده خواهد پیمود به نتایج این اکتشافات بستگی فراوان دارد.

این نتایج نه تنها تحولی عظیم در فیزیک بوجود خواهد آورد بلکه سیر تکامل بشریت را هم دگرگون خواهد گرد.

به دلیل اهمیتی که این مساله دارد طی هفته های آتی این وبلاگ بیشتر بر روی این مساله تمرکز خواهد کرد و مقاله ها و ترجمه هایی جالب و سودمند در رابطه با این موضوع در اختیار خواهد گذاشت.

این وبلاگ ,در حد بضاعت و توانایی خود به کسانی که دوست دارند سخن فیزیک امروز را,تا حدودی که قابل قبول باشد,دریابند, کمک خواهد کرد.بنابراین مطالبی که در روز های آتی منشر خواهد شد میتواند کارگشا و سودمند باشد.

آخرین ویرایش: دوشنبه 20 شهریور 1391 12:46 قبل از ظهر

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic