تاریخ علم فیزیک

یکشنبه 28 فروردین 1390 10:36 قبل از ظهرنویسنده : فرهاد

 

 

سرچشمه اصلی علم فیزیک

رسیدن به منبع و سرچشمه اصلی علم فیزیک به اندازه رسیدن به سرچشمه بسیاری از رودهای بزرگ دشوار است. همانگونه که یک رود بزرگ از چندین چشمه کوچک حاصل می‌گردد، چشمه‌هایی که رود عظیم علم فیزیک را بوجود آورده‌اند، در سراسر زمین پراکنده بودند که انسان اولیه ، یعنی انسان متفکر بر آن سکونت داشته است. اما به نظر می‌رسد که بیشتر این مردم در دامنه جنوبی شبه جزیره بالکان (یونان باستان) بوده‌اند. جالب توجه است که ملل قدیمی دیگر مانند بابلیان و مصریان که در توسعه ریاضیات و نجوم سهیم بوده‌اند، در پیشرفت فیزیک هیچ سهمی نداشته‌اند.

چون خدایان بابلیان و مصریان دور از مردم و در میان ستارگان می‌زیستند، حال آنکه خدایان یونانیان در ارتفاعی تنها در حدود 3000 متر بر قله کوه اولمپ زندگی می‌کردند. و اصطلاح مانیتیسم (مغناطیس) از نام چوپانی به نام (σηυγαm) سرچشمه می‌گیرد. تشخیص تقدم یا تأخر زمانی این کشفیات افسانه‌ای دشوار است...

ادامه مطلب را بخوانید
آخرین ویرایش: دوشنبه 20 شهریور 1391 04:41 بعد از ظهر

 

پاد ماده (ضد ماده)

شنبه 20 فروردین 1390 10:27 قبل از ظهرنویسنده : فرهاد

 

 

این مقاله از همون مقاله هاییه که لازم دونستم بذارمش.چون یکی از مباحث مهم در فیزیک و شیمه.خصوصا فیزیک اتمی و فیزیک کوانتوم. بعد از خودنش متوجه میشین که چرا مهمه...

 

ضدماده

ما انسانها و هر آنچه در اطراف ماست از موجودات زنده زمین و سیارات ، خورشید و دیگر ستارگان ، همه از ماده ساخته شده‌ایم. اما با تصور وجود یك جهان دیگر كه مانند تصویر آینه‌ای جهان كنونی ما باشد، چه احساسی به شما دست میدهد؟ البته وجود چنین جهانی پذیرفته نیست. با این حال جهان ذرات زیر اتمی (الكترون ، پروتون ، نوترون ، ...) چنین همتایی دارد و هر یك از این ذرات برای خود همتایی در آن جهان دارند كه به اصطلاح پاد ذره آن ذرات مینامند....

ادامه مطلب را بخوانید
آخرین ویرایش: دوشنبه 20 شهریور 1391 04:42 بعد از ظهر

 

زمان چیست؟

پنجشنبه 11 فروردین 1390 08:03 بعد از ظهرنویسنده : فرهاد

 

سلام

در پست های قبلی مقاله ی خلاصه ای از زمان رو گذاشته بودم و اگه اشتباه نکنم در بخش نظرات گفتم در آسنده بیشتر در مورد زمان بحث خواهیم کرد.

این مقاله یک مقاله تقریبا مفصل در مورد ماهیت زمانه.خوندنش رو توصیه میکنم.

چون مباحث جالبی رو مطرح کرده....

زمان چیست؟ چرا زمان رو به جلو می‌رود؟ آیا زمان واقعیت دارد؟
مفهوم زمان یكی از اسرارآمیزترین مفاهیم در تاریخ فیزیك بوده است و در حال حاضر نیز از مسائل دشوار فیزیك معاصر به‌شمار می‌رود. این مطلب آخرین مطالعات و نظریه‌های فیزیكی را درباره زمان معرفی و بررسی می‌كند.
هیچ‌كس بهتر از فرنس كرایوس حساب زمان در دستانش نیست. در آزمایشگاه او در موسسه ماكس پلانك واقع در كراچینگ آلمان كه مركزی مختص اپتیك كوانتومی است، دقیق‌ترین زمان‌سنجی تاریخ انجام شده است. به این معنا كه كوچك‌ترین بازه‌های زمانی را كه تاكنون مشاهده شده‌اند، اندازه‌گیری كرده‌اند.
كرایوس برای انجام این كار از پالس‌های لیزر فرابنفش استفاده كرده است تا حركت‌های بسیار سریع و كوتاه الكترون‌های درون اتم را ردگیری كند. این پدیده‌ها كه او به دنبال كاوش آنهاست، تنها حدود ۱۰۰ آتوثانیه طول می‌كشند.
برای داشتن تصور بهتری از این بازه زمانی در نظر آورید كه نسبت ۱۰۰ آتوثانیه به یك ثانیه، مانند نسبت یك ثانیه به ۳۰۰ میلیون سال است! حتی تصورش هم غیرممكن است، اما چنین بازه زمانی‌ای در طبیعت وجود دارد و حتی اندازه‌گیری هم شده است…..

ادامه مطلب را بخوانید
آخرین ویرایش: - -

 

ماده شگفت

پنجشنبه 4 فروردین 1390 10:42 قبل از ظهرنویسنده : فرهاد

 

سلام

وعده این نوع مقالات رو در گذشته داده بوم.

در گذشته ، در بعضی پست ها اصطلاحاتی مورد استفاده قرار میگرفت که بعضی دوستان پیشنهاد دادند که در مورد این اصطلاحات توضیحاتی داده بشه و بعدا مورد استفاده قرار بگیره... و کاملا هم حق با این دوستانه.

 

این مقاله در مورد کوارک ها و گلوآن ها توضیحاتی مختصر و مفید میده که در گزارش LHC  ازشون نام برده شده بود.

 

ماده شگفت

 

بیشتر ماده ای كه ما درعـــالم می شناسیم ، ستاره هـــا ، سحابی ها ، سیارات وغبارهـــای مــــیان ستاره ای و . . . . از پروتون ها و نوترون ها ساخته شده اند . تا مـدت ها گمان براین بــودكه این ذرارت ( پروتون . نوترون و الكترون ) ذرات بنیادی سازنده عـــالم هستند ونمی توان آنــهارا به اجزای كوچكتــری تقسیم كرد . ایــن باور هنوز در مورد الكترون وجـود دارد . اما تبدیل پروتون و نوترون به یكدیگر دربرخی واكنش های هسته ای وآزمایش هـای پیشرفـته تــری كه درشتاب دهنده هــای ذرات بنیادی انجام شد ، نشان دادكه آنـها از ذرات سازنده كوچكتـری به نام كوارك ساخته شده اند . البته كوارك هـانیزانواع مختلفی دارند . تـا كنون شش نوع كـوارك شناخته شـــده است كه با اسامی جالبی نـامگذاری شده انــد...

ادامه مطلب را بخوانید
آخرین ویرایش: دوشنبه 20 شهریور 1391 04:44 بعد از ظهر

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic