تبلیغات
انجمن علمی نجوم و فیزیك - توصیه چند نكته«صحیح تست‌زنی» به كنكوری‌ها

توصیه چند نكته«صحیح تست‌زنی» به كنكوری‌ها

پنجشنبه 10 تیر 1389 10:39 قبل از ظهرنویسنده : فرهاد

 

با برگزاری كنكور سراسری از روز پنجشنبه، كنكوری‌ها باید توجه داشته باشند كه در زمینه تست‌زنی به حرف‌های عجیب و غریب این و آن گوش نكنند و مطمئن باشند كه گزینه‌های صحیح از یك نمودار یا نظم خاصی پیروی نمی‌كنند، پس فقط با اتكا به دانش و اطلاعات خود و اطمینان از درست بودن یك گزینه، گزینه مورد نظر را در برگه پاسخنامه علامت بزنند و از تكرار یك گزینه خاص یا به تناوب زدن گزینه‌ها خودداری كنند.............

سازمان سنجش آموزش كشور در خصوص نحوه مطالعه در فرصت باقی‌مانده به كنكوری‌ها توصیه می‌كند: در این مدت باقی مانده، اگر تست‌های كنكور سراسری سالهای قبل را نزده‌اید، حتما وقت بگذارید و به آنها پاسخ دهید، توجه داشته باشید كه تست‌ها را به صورت كلی، یعنی مخلوطی از كلیه دروس و مباحث بزنید و از حل تست‌های موضوعی و طبقه بندی شده اجتناب كنید، چرا كه تست‌های طبقه بندی شده بیانگر وضعیت واقعی شما نخواهد بود.
البته اگر در برخی از موضوعات، مشكل دارید و هنوز تسلط كافی را به دست نیاورده‌اید، می‌توانید به تست‌های طبقه بندی شده پاسخ دهید تا در آن موضوع مسلط شوید و سپس بلافاصله به حل تست‌های كلی از كتاب‌های تست سازمان سنجش اقدام كنید.
سعی كنید كه كنكور سراسری دو یا سه سال گذشته را با همان شرایط موجود در آزمون سراسری جواب دهید، یعنی به زمان پیشنهادی برای هر درس توجه داشته باشد و سوال‌ها را پشت سر هم پاسخ دهید، در پاسخ به تست‌های آزمون‌های سراسری گذشته، به این نكته توجه كنید كه همه سوالهای سال‌های قبل مربوط به درس‌های شما نیست و برخی از موضوعات درسی حذف شده یا تغییر پیدا كرده است.
فرصت باقی مانده، زمان فهم مطالب جدید نیست
فرصت باقی مانده، زمان یادگیری و فهم مطالب جدید نیست، پس اگر مطلبی را تا كنون نخوانده‌اید، رها كنید و وقت خود را برای حل تست‌های مباحثی كه در آن تسلط كافی دارید، صرف نمایید تا سر جلسه آزمون با اطمینان خاطر و سرعت عمل بیشتر به سوالهای مباحث یاد شده پاسخ دهید.
پس از پاسخ دادن به هر10سوال، شماره سوال‌ها را چك كنید
صورت سوال را كامل بخوانید و به نكته یا نكات كلیدی سوال توجه كنید، سپس تمام گزینه‌ها را با دقت بخوانید، حتی اگر مطمئن هستید كه گزینه اول پاسخ سوال است، سایر گزینه‌ها را نیز بخوانید، چون گاهی اوقات پس از خواندن هر چهار گزینه به نكته انحرافی سوال پی می‌برید.
زمانی كه مشغول پاسخ دادن به یك سوال هستید، فقط به همان سوال فكر كنید و در فكر سوالی قبلی یا بعدی نباشید.
هر10 سوالی كه پاسخ دادید، شماره سوال‌ها را چك كنید تا در پاسخنامه، جا بجا علامت نزده باشید، بهتر است كه جواب سوال‌ها را در دفترچه سوال‌ها هم علامت بزنید تا چك كردن سوال‌ها راحت‌تر شود.
اگر در سر جلسه آزمون پاسخ سوال یا سوالی را نمی‌دانستید، مضطرب و مایوس نشوید، مطمئن باشید كه سایر داوطلبان نیز پاسخ همه سوال‌ها را نمی‌دانند و قرار نیست كه شما به تمام سوالات یك درس پاسخ دهید، همچنین توجه داشته باشید كه ارزش تمام سوال‌های یك درس با هم برابراست. پس بیهوده سر سوال‌های وقت گیر یا سوال‌هایی كه در مورد پاسخ صحیح آنها مردد هستید، وقت خود را تلف نكنید.
هنگام پاسخ به سوال‌های هر درس، اول سوالهای ساده و سوالهایی را كه مطمئن هستید پاسخ آنها را می‌دانید، جواب دهید و سپس سراغ سوال‌های پیچیده یا سوال‌های وقت گیر بروید و اگر دیدید به خاطر اضطراب یا هر علت دیگری، قادر نیستید كه به سوال‌های یك درس پاسخ دهید، سوال‌های آن درس را كنار بگذارید و به سراغ درس دیگری بروید، زیرا پاسخ دادن به سوال‌های درس دیگر، به شما احساس آرامش و اطمینان خاطر می‌دهد و سپس می‌توانید با آمادگی بیشتری، بار دیگر سراغ سوال‌های درسی كه مطالب آن برای مدتی از صفحه ذهنتان پاك شده بود، بروید.
چند نكته ظریف درباره پاسخ دادن به تست‌های برخی از دروس
سوالات ادبیات
در سوالهای درك مطلب، بسیاری از اوقات، گزینه‌های موجود،‌ شعرهایی خارج از كتاب درسی است، در اینگونه موارد، درست خواندن شعر بسیار مهم است تا بتوان مفهوم اصلی هر شعر را دریافت، اینگونه سوال‌ها، سوال‌های نسبتا وقت گیر محسوب می‌شوند، پس اگر معنی شعرها را درك نمی‌كنید یا در خواندن آنها مشكل دارید، وقت زیادی را صرف این تستها نكنید.
در سوالهایی كه تعداد تك واژه یا چند برابر عبارت را باید تعیین كرد، حتما یكبار عبارت را برای خود بخوانید و در صورت داشتن نقش نمای اضافه یا تكواژه صفر، آنها را در عبارت نشان دهید تا هنگام شمردن تعداد تك واژه، موارد یاد شده را فراموش نكنید، گذاشتن نقش نمای اضافه در هنگام شمارش واژه نیز ضروری است.
به نكته‌های كلیدی سوال‌های ادبیات دقت كنید، برای مثال به منفی یا مثبت بودن فعل سوال، توجه داشته باشید مثلا در یك سوال آمده است: «كدام عبارت به ویرایش نیاز دارد» و در سوال دیگر از داوطلب پرسیده می‌شود: «كدام عبارت به ویرایش نیاز ندارد؟» بی شك پاسخ به این دو سوال متفاوت است.
سوالات عربی
در حیطه قواعد، صرف دانستن فرمول كارساز نیست و فهم معنای جمله، راه گشای حل پرسش است.
داوطلبانی كه در ترجمه و فهم متن خوب كار كرده‌اند و در حیطه قواعد نیز در حد معمول تلاش نموده‌اند، در آزمون سراسری موفق به كسب امتیازات خوبی شده‌اند، حتی برخی از داوطلبان كه در حیطه قواعد دچار ضعف بوده‌اند، به دلیل قوی بودن در حیطه ترجمه و فهم متن، توانسته‌اند گزینه‌های درست را در بخش قواعد بیابند.
در بخش درك مطلب، قبل از مطالعه متن، یك بار سوال‌های این بخش را بخوانید و به محدوده و موضوع سوال‌ها دقت كنید. بر حسب تجربه می‌توان ادعا كرد كه مطالعه سوال‌ها قبل از مطالعه متن، داوطلب را در فضای كلی متن قرار می‌دهد. پس از مرور سوالهای درك مطلب متن را با دقت بخوانید و هر جا كه احساس می‌كنید حاوی نكته مهمی است، زیر آن را خط بكشید.
البته با توجه به مطالعه پرسش‌ها در این مرحله با سرعت بیشتری پی می‌برید كه كدام قسمت‌های متن مورد سوال قرار گرفته است. توجه داشته باشید كه كلمات سوال شاید دقیقا مانند كلمات متن نباشد. این به دلیل آن است كه داوطلبان سعی كنند مفهوم را بفهمند و فقط به روشهای كلیشه‌ای به دنبال پاسخ نگردند.
سوالات ریاضی
گاهی وقت‌ها كشیدن یك شكل ساده به جای چند دقیقه فكر كردن نتیجه می‌دهد، در موارد مورد نیاز از رسم شكل غفلت نكنید. در ضمن خیلی به ذهنتان اعتماد نكنید و از قلم و كاغذ استفاده كنید تا همه چیز جلوی چشمتان باشد.

مبع:سایت كانون


آخرین ویرایش: - -

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر