مردی که دیگر گام بر نخواهد داشت

سه شنبه 21 شهریور 1391 02:17 بعد از ظهرنویسنده : فرهاد

 

4 شهریور امسال , اولین مردی که بر روی ماه پای نهاد,درگذشت.این فقدان همه را اندوهگین کرد.چه کسانی که در زمینه های نجوم و کیهان شناسی و فیزیک سر رشته دارند و چه کسانی که در این زمینه ها سر رشته ندارند.نیل آرمستنرانگ متعلق به قشر خاصی نبود.


نیل آرمسترانگ

وی با وجود اینکه کاری قهرمانانه انجام داد اما هرگز خود را قهرمان ندانست.چرا که به خوبی می دانست که موفقیت وی در این کار,بدون تلاش های شبانه روزی صدها نفر,ممکن نبود.کسانی که هرگز نامشان در روزنامه ها و مجلات درج نشد.و به جرات می توان گفت اگر کار یکی از این افراد نبود,شاید به این زودی پای انسان برای نخستین بار به ماه باز نمیشد.

در هر صورت آرمسترانگ را میتوان یکی از بزرگترین فرزندان بشریت دانست.چرا که وی به کار کسانی اعتماد کرد که قرار بود برای اولین بار,کاری بسیار مهم را انجام دهند و با وجود همه ی محاسبات و مهندسی های دقیق,وی نقشی اصلی را در فرود آپولو 11 و بازگشت آن به خانه انجام داد.

به گفته ی وی,شانس زنده ماندن وی قبل از فرود بر سطح ماه,تنها 50 % بود.

اما مساله مهمتری که وجود دارد,این است که به دلیل مشکلاتی که کل جهان را درگیر کرده,شاید پای بشر حداقل در دوران معاصر پیش رو به ماه نرسد.هرچند جاه طالبی انسان هرگز متوقف نمی شود.هنوز هم آرمسترانگ ها, گاگارین ها و ترشکوا هایی هستند که گام هایی برای بشریت,ورای زمین و ماه بردارند.

البته بحثی که هم اکنون وجود دارد این است که با توجه به سرعت پیشرفت علم در جهان ما,از نو دستیافتن به علم حاضر کاریست بیهوده و هدر دادن سرمایه های فکری و خلاقیت ها و همچنین "تکرار" موفقیت هایی که تاکنون به دست آمده نیز افتخاری نصیب کسی نمی کند.بلکه کشورهای در حال توسعه و کشورهایی مانند ایران که در حال فعالیت بر روی پروژه های فضایی هستند,بهتر است با استفاده از تجربیات دیگران و سرمایه های موجود,راه را برای موفقیت های بعدی انسان هموار کنند و افتخاراتی دیگر را بیافرینند.

در پایان,به طور اجمالی,نگاهی بر زندگی نیل آرمسترانگ خواهیم داشت....


نیل آلدن آرمسترانگ (Neil Alden Armstrong), خلبان آزمایش کننده, خلبان نیروی دریایی ایالات متحده, فضانورد, مهندس هوا فضا و استاد دانشگاه, در 5 اوت 1930- 14 مرداد 1309- در واپاکونتای اوهایو متولد شد.او در جنگ کره,خلبان نیروی دریایی ایالات متحده بود و در مجموع بیش از 78 پرواز انجام داد. پس از جنگ به نیرویی هوایی پیوست و بیش از 900 پرواز برای نیروی هوایی انجام داد.

در 1955 از دانشگاه پوردو,لیسانس مهندسی هوانوردی را با نمره ی نهایی 4.8 از 6 دریافت کرد.

در 1956 با ژانت الیزابت شیرون که در دانشگاه پوردو اقتصاد می خواند ازدواج کرد.حاصل این ازدواج 3 فرزند بود.ژانت سرانجام پس از از دست دادن سلامتی اش به دلیل تومور مغزی و با وجود درمان با پرتو ایکس,در ژانویه 1962 درگذشت.

در سپتامبر 1962,وی به جرگه فضانوردان ناسا پیوست.

Gemini 8

در 1966,وی اولین پرواز خود را برای ناسا,به عنوان خلبان فرمانده در "جمینای 8" انجام داد.خلبان سفینه جمینای 8 در این پرواز, دیوید اسکات بود.


از راست به چپ:نیل آرمسترانگ,دیوید اسکات


در دسامبر 1968 وی به عنوان فرمانده آپولو 11 انتخاب شد. وی در این سفر ,دونفر دیگر را نیز به همراه خود داشت:باز آلدرین که در گردونه ماه نشین "عقاب" همراه او بود و مایکل کالینز که در گردونه فرماندهی "کلمبیا" به دور ماه گردش می کرد.


Apollo 11

آپولو 11,به کمک موشک ساترن- 5 ,از زمین به مقصد ماه حرکت کرد.اما 3 دقیقه مانده به فرود بر سطح ماه, سفینه ی آنها در چاله های فضایی گیر افتاد.و سفینه از کنترل خارج شد.اما آرمسترانگ با تجربه ی خود,کنترل سفینه را خود به دست گرفت تا از برخورد با نقاط سنگی ماه جلوگیری کند و 30 ثانیه قبل از فرود,سطحی مناسب برای فرود پدیدار گشت و سپس او سفینه را خاموش کرد تا خود فرود آید.


از چپ به راست:نیل آرمسترانگ,مایک کالینز,باز آلدرین

سرانجام در ساعت 20:17:39  بیستم ژوییه 1969 - 20 تیر 1348- آپولو 11,بر سطح ماه فرود آمد.در ساعت 2:56 بیست و یکم ژوییه , نیل آرمسترانگ,پس از پایین آمدن از نردبان سفینه, پای چپ خود را بر سطح ماه گذاشت.


جمله "این یک گام بزرگ برای یک مرد و جهشی بزرگ برای بشتریت است" مربوط به این لحظه ماندگار است.

20 دقیقه بعد,باز آلدرین به او پیوست.این دو, 2 ساعت و 31 دقیقه بر روی ماه کاوش کردند که البته کوتاه ترین زمان سپری شده بر روی ماه است.بیشترین مدت زمان راهپیمایی بر روی ماه,مربوط به فضانوردان آپولو 17 است که بیش از 22 ساعت, سطح ماه را کاویدند.

این دو فضا نورد ,پس از ورود به سفینه متوجه شکسته شدن سوییچ جرقه موتور شدند که با استفاده از بخشی از یک قلم,توانستند آن را بکار بیاندازند و سفینه را به گردونه فرماندهی کلمبیا اتصال دهند.

آرمسترانگ  پس بازنشستگی از ناسا, در 1971 استاد مهندسی هوافضای دانشگاه سیسیناتی به مدت 8 سال شد.

نیل آرمسترانگ,باز آلدرین و مایکل کالینز به همراه هیاتی 30 نفره از فضانوردان,در 3 آبان 1348 به تهران آمدند.

 

سرانجام آرمسترانگ در 25 اوت 2012,تنها 20روز پس از زادروز 82 سالگی اش به دلیل مشکلات ناشی از عمل جراحی بر روی شریانهای کرنری اش,چشم از جهان فرو بست.

خانواده آرمسترانگ در بیانیه ای اعلام کردند که : او علاقه ای نداشت که خود را قهرمانی آمریکایی بداند.او همواره معتقد بود که وظیفه ی خود را انجام می داده است.او با افتخار به عنوان خلبان نیروی دریایی,خلبان آزمایشی و فضانورد به ملت خود خدمت کرده است.

آنها همچنین بیان کردند:همانطور که ما به دلیل از دست دادن مردی خوب سوگواریم,زندگی فوق العاده او را نیز جشن می گیریم و امیدواریم که او الگویی شود برای تمام جوانان در سراسر دنیا که سخت میکوشند تا رویاهایشان محقق شود,بر محدودیت ها چیره شوند و با فداکاری برای دستیابی به هدفی بزرگ خدمت کنند.

باراک اوباما در مورد مرگ وی گفت:آرمسترانگ از بزرگترین قهرمانان آمریکایی است,نه فقط در عصر خود؛بلکه در تمام دوران.

چارلز بولدن مدیر ناسا گفت: وی برای برداشتن گامی کوچک برای نوع بشر در جهانی فراتر از خودمان,جاویدان خواهد ماند.

وی همچینین بیان کرد:اینکه ما وارد عصر جدید از کاوشهای فضایی شده ایم,به این دلیل است که بر شانه های نیل آرمسترانگ ایستاده ایم

نام این مرد بزرگ بر بسیاری از مکانها از جمله دهانه آرمسترانگ در ماه و سیارک شماره 6469 ثبت شده است.


تمبر یادبود نخستین انسان بر روی ماه

در سال 2010,بنیاد بررسی فضایی او را به عنوان محبوب ترین فضانورد برگزید.


برگرفته از:

وبسایت ناسا

ویکی پدیای فارسی


آخرین ویرایش: سه شنبه 21 شهریور 1391 03:43 بعد از ظهر

 
جمعه 24 خرداد 1392 01:33 قبل از ظهر
انگار من اشتباه نکردما اینجا که داره خاک می خوره !!!
فرهاد
به احتمال فراوان
دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 01:10 قبل از ظهر
قالب جدید اینجا مبارک
جمعه 24 شهریور 1391 11:35 بعد از ظهر
اگه افتخار بدی خوشحال میشم رفیق باشیم;-)
فرهاد
خل شدی؟یه سری قرص دارم حال منو خوب کرده.بیا بهت بدم!!!
راستی شماره جدیدتو برام بفرست
جمعه 24 شهریور 1391 02:31 قبل از ظهر
سلام فرهاد بابت موفقیتت تو كنكور بهت تبریك میگم انشأالله. این كوچكترین موفقیتت باشه . خیلی خوشحال شدم و حسرت میخورم كه دیگه با هم در یك كلاس نیستیم
فرهاد
سلام.ممنون.ولی خود من اسم اینو موفقیت نمیذارم.البته ناشکر نیستم.ایشالا شما هم با تلاشی که میکنین به نتیجه دلخواهتون میرسین.ممکنه سال بعد هم دانشگاهی بشیم.
درسته که دیگه همکلاسی نیستیم ولی رفیق که هستیم.نیستیم؟

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic